شیوه یادگیری زبان انگلیسی

امروزه به دلیل پیشرفت تکتولوژی و کم شدن فاصله ها در نتیجه وجود اینترنت نیاز به یادگیری زبان انگلیسی توسط خیلی از افراد خیلی احساس می شود. همچنین برخی از افراد نیز به دلیل مهاجرت زبان انگلیسی برای آنها یک ضرورت محسوب می شود. در این مقاله می خواهیم به چند روش که می توانید به استفاده از آنها یادگیری زبان انگلیسی خود را سرعت ببخشید بپردازیم.

گرامر تمام زبان انگلیسی نیست!

شاید شما هم جزء آن دسته از زبان آموزانی باشید که بیشترین زمان مطالعه خود را به خواندن گرامر زبان انگلیسی اختصاص دهید. اما باید بدانید که این روش غلطی هست چرا که گرامر فقط یک قسمت از یادگیزی زبان انگلیسی نیست و موارد بسیار زیاد دیگری هم هستند که باید یاد بگیرید. به همین دلیل هم هست که زبان آموزانی که اکثر وقت خود را صرف یادگیری گرامر می کنند نمی توانند خیلی زبان انگلیسی صحیحی را صحبت کنند.

برای یادگیری گرامر زبان انگلیسی در نظر داشته باشید که سعی کنید گرامر را در متن ها و صحبت ها یاد بگیرید. یعنی مثلا یک کتاب داستان را مطالعه کنید و اگر در حین خواندن آن کتاب داستان با ساختار گرامری جدیدی مواجه شدید آن را یاد بگیرید. در خصوص فیلم ها و سریال ها انگلیسی هم همین شیوه را در پیش بگیرید.

شما سعی کنید که وقت خود را بین بخش های مختلف زبان تقسیم کنیم که یکی از این بخش ها گرامر است.

فرهنگ انگلیسی زبان ها را جدی بگیرید

 

یکی از مواردی که زبان آموزان کمتر آن را یاد می گیرند و یا به آن می پردازند نقش فرهنگ در یادگیری زبان انگلیسی است. خیلی از واژگانی که در یک زبان استفاده می شود در واقع فرهنگ دلیل اصلی آنهاست. مثلا در زبان ما به دلیل فرهنگ تعارف خیلی از واژگانی و جملاتی که استفاده می کنیم به دلیل همین تعارف است. مثلا وقتی که از مغازه ای چیزی خرید می کنیم معمولا فروشنده زمانی که می خواهیم هزینه اقلام خریداری شده را پرداخت کنیم می گوید ‘قابلی ندارد’، باید در نظر داشته باشید که چنین چیزی اصلا در فرهنگ انگلیسی زبان ها وجود ندارد. اگر شخصی واقعا بخواهد پول اجناس را نگیرد در واقع چیزی شبیه به این را می گوید. پس در یادگیری زبان انگلیسی حتما فرهنگ را هم فرا بگیرید.

سعی کنید در یادگیری استقلال داشته باشید

افرادی که استقلا یادگیری ندارند و همیشه روی یک منبع تکیه می کنند شانس کمتری برای یادگیری زبان انگلیسی دارند. استقلال یادگیری به شما کمک می کند که تما امید و وقت خود را روی کلاس های زبان آموزشگاه ها و موسسات زبان معطوف نکنید. به همین دلیل است که خیلی از زبان آموزان بعد از اتمام دوره های چند ساله موسسات آموزش زبان واقعا نمی توانند انگلیسی را صحبت کنند.

پس سعی کنید مثلا اگر با سوالی مواجه شدید حتما اینطور نباشد که آن سوالی را فقط از معلم خود بپرسید؛ شما مثلا سوال تون رو می توانید از طریق جستجو در اینترنت هم پیدا کنید، یا می توانید از طریق پرسیدن در انجمن های انگلیسی زبان هم پاسخ سوال خود را پیدا کنید…

زبان انگلیسی بدون صحبت کردن یاد گرفتنی نیست

تمرین صحبت کردن به زبان انگلیسی متاسفانه تمرینی است که به ندرت توسط زبان آموزان بکار گرفته می شود، اما نکته این است که زبان آموزی که تمرین صحبت کردن هم جزئی از برنامه یادگیری او نیست هیچ وقت هم یاد نخواهد گرفت که زبان انگلیسی را صحبت کند.

شما باید سعی کنید به همراه یک هم صحبت که در زبان انگلیسی partner نامیده می شود زبان انگلیسی را صحبت کنید، اگر این هم صحبت سطح زبان حداقل متوسط داشته باشد برای شما خیلی خوب خواهد بود. در صورتی که نمی توانید هم صحبت برای صحبت کردن زبان انگلیسی پیدا کنید می توانید از وب سایت های خارجی هم استفاده کنید. مثلا سایت tandem.com است.

اشتباه کردن جزئی از مسیر یادگیری است

یک ترس بسیار رایج اما اشتباهی که در بین زبان آموزان خیلی رایج است ترس از اشتباه کردن به خصوص هنگام صحبت کردن به زبان انگلیسی در یک جمع است، این ترس باعث می شود که شما در یک جمع خیلی کم صحبت کنید چون این نوع ترس باعث افت اعتماد به نفس شما می شود.

شما باید بدانید که اشتباه کردن در واقع باعث می شود که شما بیشتر یاد بگیرید. شما اگر اشتباه ها خود را بدانید طبیعتا روی آن اشتباهات کار می کنید که دیگر آن ها را تکرار نکنید. پس از صحبت کردن در حضور افراد استقبال کنید.

ارزیابی کردن میزان پیشرفت باعث پیشرفت بهتر می شود

یکی از ویژگی های یک زبان آموز خوب ارزیابی میزان پیشرفت خود است. برای ارزیابی میزان پیشرفت می توانید. برای این منظور مثلا می تونید چند بار به طول مثلا 10 تا 15 دقیقه صحبت های خود را صبط کنید و این صحبت های ضبط شده ی خود را حذف نکنید و مثلا دو ماه بعد به آنها گوش کنید، قطعا شما اگر در طول این دو ماه تمرین مستمر داشته اید خواهید توانست اشتباهاتی در این صحبت های ضبط شده خود پیدا کنید. یا همین کار را هم می توانید برای دست نوشته های خود به زبان انگلیسی انجام دهید.

از زمان های خالی خود هم استفاده کنید

شاید شما بگویید که از زمان های خالی خود هم استفاده می کنید و یا اینکه زمان خالی دیگری برای یادگیری زبان انگلیسی ندارید، اما قطعا اکثر ما ها زمانی که در حین رفت و آما به جایی هستیم یک زمان خالی در این حین داریم که معمولا کاری در آن انجام نمی دهیم، در این زمان خالی شما می توانید به فایل های صوتی زبان انگلیسی با استفاده از گوشی خود گوش دهید. می توانید از پادکست های زبان انگلیسی متعددی که وجود دارند برای این منظور استفاده نمایید. یکی از پادکست های خود در این زمینه پادکست Effortless English است.

صبر داشته باشید

برای یادگیری زبان انگلیسی باید بدانید که یادگیری شما در مدت کوتاهی اتفاق نخواهد افتاد. مثلا در ظرف چند هفته نخواهید توانست زبان انگلیسی را یاد بگیرید. به خصوص زمانی که زبان آموزی فیلمی را تماشا می کند شاید احساس نا امیدی هم به او دست دهد، اما اینکه زبان انگلیسی زمانبر است چیزی نیست که فقط مختص شما باشد، تمام افرادی که زبان انگلیسی را به عنوان یک زبان خارجه یاد گرفتند، این زبان را در مدت کوتاهی یاد نگرفتند. پس به یادگیری مستمر زبان ادامه دهید، قطعا شما در میان مدت می توانید به سطح قابل قبولی از مهارت های زبان انگلیسی دست پیدا کنید.

 

این مطالب را هم مطالعه کنید:

چطور سن روی توانایی شما برای یادگیری زبان دوم تاثیر می گذارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *